Czym jest dozór elektroniczny?
Potocznie nazywany „obrączką”, „opaską”, „bransoletką”. Dozór elektroniczny to formalna kontrola przebywania skazanego w określonych dniach i godzinach we wskazanym przez Sąd miejscu. System dozoru elektronicznego to instytucja prawa przewidziana w kodeksie karnym wykonawczym, która pozwala na odbyciem orzeczonej wyrokiem kary pozbawienia wolności w warunkach domowych poza zakładem karnym. Wiele osób przeraża wizja pobytu w zakładzie karnym i na szczęście pomimo skazania, nie każdy musi trafić do zakładu karnego. Istotne jest to, aby w odpowiednim momencie podjąć stosowne kroki prawne tj. złożyć wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego oraz złożyć wniosek o wstrzymanie wykonania kary. Skazany w trakcie odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego może opuszczać swoje miejsce zamieszkania w godzinach, które określa harmonogram.
Kto może złożyć wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego?
Wielu klientów zwraca się do mnie z zapytaniem czy wniosek o „opaskę” może złożyć jedynie skazany przebywający na wolności. Otóż nie. Wniosek o „bransoletkę” może złożyć zarówno osoba, która przebywa na wolności jak i osoba, która przebywa w zakładzie karnym. Skazany może złożyć wniosek osobiście lub przez swojego obrońcę w osobie adwokata, który zadba o to, aby wniosek spełniał wszelkie wymogi formalne oraz został należycie umotywowany. Pełnomocnika może wyznaczyć sam skazany lub osoby mu bliskie.
Jakie warunki muszą zostać spełnione by Sąd wyraził zgodę na dozór elektroniczny?
Skazany musi przede wszystkim posiadać stałe miejsce pobytu. Osoby wspólnie zamieszkujące ze skazanym muszą wyrazić pisemną zgodę na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Zgoda ta musi zostać udzielona na odpowiednim formularzu i załączona do wniosku. Kolejnym warunkiem odbywania kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest fakt, że nie zachodzą przeszkody techniczne (w praktyce chodzi oto, żeby nadajnik monitorujący powinien mieć stały dostęp do sieci internetowej). Odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego sprzyjają, także szczególne względy wskazujące, że w trakcie odbycia kary w systemie dozoru elektronicznego zostaną osiągnięte cele kary.
Czy każdy wyrok mogę odbyć w systemie dozoru elektronicznego? Niestety nie. Jak wskazują przepisy, karę można odbyć w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą 1 roku i 6 miesięcy albo wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy.
Czy Sąd na pewno przyzna mi „opaskę”?
O tym czy Sąd uwzględni nasz wniosek zależy od indywidualnego charakteru każdej sprawy. Nie ma jednak spraw z góry przegranych i zawsze należy próbować. Częstokroć efektem naszych starań jest uzyskanie korzystnego postanowienia sądu w przedmiocie uzyskania tzw. „opaski”. Najczęściej przesłankami odmowy Sądu jest wielokrotna karalność lub charakter popełnionego przestępstwa. Z doświadczenia jednak wiem, że osoby wielokrotnie karne, także mają szansę na „bransoletkę” o ile wniosek jest odpowiednio sporządzony. Jako przykład podam sytuację z mojej praktyki zawodowej, kiedy to klient, trzykrotnie otrzymawszy postanowienie oddalające wniosek o „opaskę”, po raz czwarty złożył wniosek z moja pomocą i Sąd uwzględnił go. Skazany odbył więc finalnie karę więzienia w warunkach domowych.
Ile trwa postępowanie przed sądem w sprawie o dozór elektroniczny?
Sąd formalnie nie jest związany żadnym terminem, a sprawy są rozpatrywane według kolejności wpływu. Jednakże sprawy o „bransoletkę” rozpatrywane są w mojej ocenie przez Sądy sprawnie i z reguły cała procedura zamyka się w terminie od miesiąca do dwóch.
Harmonogram - istotny element wniosku o dozór elektroniczny.
Sąd może zezwolić skazanemu na oddalanie się z miejsca, w którym odbywa karę maksymalnie na 12 godzin dziennie, m.in. w celu: świadczenia pracy, wykonywania praktyk religijnych lub korzystania z posług religijnych, kontaktów z dziećmi, opieką nad osobą niedołężną lub chorą, kształcenia i samokształcenia oraz wykonywania twórczości własnej, korzystania z urządzeń lub zajęć kulturalno-oświatowych i sportowych, utrzymywania więzi z rodziną lub innymi bliskimi osobami, korzystania z opieki medycznej lub udziału w terapii, dokonania niezbędnych zakupów. Ważne by do wniosku dołączyć harmonogram, w którym wskażemy w jakich godzinach i w jakim celu zamierzamy przebywać. Pamiętaj! Harmonogram zawsze możesz zmodyfikować przed Sądem lub w uzgodnieniu ze swoim kuratorem. Zdecydowanie rekomenduję by sprawę ewentualnej modyfikacji harmonogramu ustalać w pierwszej kolejności ze swoim kuratorem.
Do jakiego sądu złożyć wniosek o dozór elektroniczny?
W sprawach związanych z udzieleniem zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego właściwy jest Sąd penitencjarny, w którego okręgu skazany przebywa albo Komisja penitencjarna działająca w zakładzie karnym, w którym skazany przebywa. Dla osób skazanych zamieszkujących w Wielkopolsce właściwym jest Sąd Okręgowy w Poznaniu, przy ul. Hejmowskiego 2.
Ile kosztuje wniosek?
Dobrą wiadomością dla skazanych jest fakt, że wniosek o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego jest bezpłatny, co oznacza, że nie ma obowiązku uiszczania jakiejkolwiek opłaty sądowej.
Czy mogę coś zrobić jeśli sąd odmówi mi udzielenia wniosku o dozór elektroniczny?
W pierwszej kolejności masz prawo do zaskarżenia postanowienia do Sądu wyższej instancji poprzez złożenie zażalenia. Termin na złożenie zażalenia wynosi 7 dni i jest liczony jest od dnia wydania postanowienia przez Sąd I instancji. Masz też prawo do ponownego złożenia wniosku o dozór elektroniczny. Co istotne, kolejny wniosek możesz złożyć po upływie 3 miesięcy od momentu wydania postanowienia o odmowie udzielenia zezwolenia na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego. Ponowny wniosek skazanego lub jego obrońcy o udzielenie zezwolenia złożony przed upływem 3 miesięcy od dnia wydania postanowienia o odmowie udzielenia tego zezwolenia, pozostawia się bez rozpoznania.
W razie uchylenia zezwolenia na odbycie przez skazanego kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego ponowne udzielenie zezwolenia na odbycie kary w tym systemie jest niedopuszczalne w tej samej sprawie.
Kiedy sąd uchyli odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego?
Gdy już otrzymasz „bransoletkę” przestrzegaj ustalonego harmonogramu. Brak stosowania się do harmonogramu bez odpowiedniego usprawiedliwienia spowoduje uchylenie postanowienia Sądu w przedmiocie dozoru, a Sąd sam zarządzi wykonanie kary, tj. odbycie jej w formie bezwzględnego pozbawienia wolności w zakładzie karnym. Przestrzegaj także porządku prawnego i nie wracaj do popełniania przestępstw.
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w tej lub podobnej sprawie, skontaktuj się ze mną pod numerem +48 537 230 390 lub mailowo: kancelaria@sienkoipartnerzy.pl.
Zdecydowanie warto skonsultować swoją sprawę z adwokatem, który posiada doświadczenie w danego rodzaju sprawach. Z przyjemnością pomogę Ci zrozumieć wszelkie zagadnienia związane z Twoją sprawą.